ReklamaA1 - port 69

Specjalistyczny dron będzie monitorował stan czystości wód mazurskich jezior

Specjalistyczny dron będzie monitorował stan czystości wód mazurskich jezior
 fot. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich rozpoczyna monitoring mazurskich jezior. Od środy na Mazurach pływa dron wodny, badający jakość naszych wód. To pierwszy w regionie i pierwszy taki w Polsce nowoczesny sprzęt badawczy, analizujący pod względem jakościowym akweny, mogący wytropić różne zanieczyszczenia.

Test drona i boi na mazurskim jeziorze

Na szlaku Wielkich Jezior zamontowana została również pierwsza mobilna boja pomiarowa, która w czasie rzeczywistym bada najważniejsze parametry wody, pH, temperaturę, przewodność, tlen rozpuszczony, mętność wody, i podobnie jak dron – substancje ropopochodne oraz poziom chlorofilu, pomagający wykryć zakwit sinic, zanieczyszczenia chemikaliami rolniczymi, czy zrzut ścieków z jachtów. Dron służyć będzie też edukacji ekologicznej.

Pokaz i testowanie pierwszego na Mazurach drona wodnego, odbyło się 23 kwietnia na jeziorze Niegocin, w Porcie Ekomarina Giżycko zorganizowany został z tej okazji również briefing prasowy, z udziałem prezes FOWJM Magdaleny Fuk, wicewojewody Mateusza Szauera, przedstawicieli instytucji i służb wodnych, lokalnych i regionalnych mediów.

Dron badawczy zakupiony został przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, w ramach projektu UE „Wodna Sieć Ekologiczna”,  „Water Ecological Network”. W marcu podpisana została umowa na zakup nowoczesnego, mobilnego sprzętu, by jeszcze przed majówką rozpocząć monitorowanie mazurskich jezior.

Wczoraj na jeziorze Niegocin w okolicy Ekomariny, zamontowana została także autonomiczna mobilna boja pomiarowa, z sensorami badającymi w czasie rzeczywistym różne parametry wody, która z dronem i mobilnym miernikiem jakości wód, stanowi element pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody w ramach polsko-litewskiego projektu „Wodna Sieć Ekologiczna” - „Water Ecological Network”.

Dron na Mazurach to dzieło polskich naukowców

Drona stworzyli polscy naukowcy i polska, innowacyjna firma Mobile Monitoring, startup Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zespół tworzy Dawid Walczyna prezes Mobile Monitoring, współzałożyciel Rafał Wolak i Mateusz Błażejak. Gdański team zapewnia rozwojowe i profesjonalne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska w naszym regionie. Dzięki takiej współpracy i wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań, możemy szybko identyfikować zagrożenia i reagować w sytuacjach kryzysowych, łącząc również siły z innymi służbami wodnymi na Mazurach.

- Dron wraz z mobilną bojką i miernikiem jakości wód, wykorzystywany będzie na terenie gmin członkowskich, na akwenach Szlaku Wielkich Jezior, pokazowo i edukacyjnie, w ramach lekcji z dziećmi i młodzieżą, podczas rejsów badawczych, warsztatów, pikników ekologicznych, czy spływów kajakowych, również w ramach współpracy z samorządami, w sytuacjach kryzysowych i na cele badawcze. Będzie to realna pomoc dla samorządów, naukowców i mieszkańców w walce z zanieczyszczeniami jezior – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

Dron wodny USV Unmanned Surface Vehicle, wykonany został w najnowocześniejszej technologii, w precyzyjny sposób może mapować zanieczyszczenia z dużych obszarów wodnych, również z trudno dostępnych miejsc, bada w czasie rzeczywistym jakość wody i wskazuje dokładną lokalizację zanieczyszczeń, autonomiczna boja pomiarowa z czujnikami, na bieżąco, przez 24 h, analizuje kluczowe parametry wody i do tego intuicyjna aplikacja mobilna, umożliwiająca natychmiastowy dostęp do precyzyjnych danych i ich automatyczny transfer. Dron może mieć zaprogramowane działania i obszary, można nim sterować automatycznie, planując zadania, bądź ręcznie, operując z lądu, co daje najbardziej efektywne wyniki.
 

FOWJM na tropie zanieczyszczeń! Rozpoczynamy monitoring jezior

Wszystko w ramach pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody i polsko-litewskiego projektu, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, wspólnie z Trokami Trakų rajono savivaldybė, Samorząd Rejonu Trockiego i gminą Kruklanki. Powstanie także aplikacja z lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów i punktami zbiórki odpadów w lesie, czy nad wodą.

Projekt “Wodna Sieć Ekologiczna” ma wpłynąć na wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, zmniejszenie zanieczyszczenia na granicy Polski i Litwy. W tym roku w gminie Kruklanki, w miejscowości Sołtmany, otwarte zostanie lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie będą mogły być przeprowadzane warsztaty i projekty badawcze z udziałem mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz gości odwiedzających Mazury i okolice Kruklanek.

Podczas projektu Water Ecological Network realizowane są pilotażowe badania jakości wody w wybranych zbiornikach wodnych, które zaprezentowane zostaną naukowcom, a wstępna inwentaryzacja zanieczyszczeń jezior, pozwoli na lepszą identyfikację problemu i zwiększy wiedzę samorządów na temat wpływu turystyki na jakość wód.

Stworzona zostanie również aplikacja z mapą i lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów, będą także zaznaczone punkty zbiórki odpadów na terenach leśnych i rekreacyjnych nad wodą, z podpowiedziami jak śmieci segregować, by kompleksowo w jednym miejscu zebrane były przydatne informacje dla żeglarzy, mieszkańców i turystów.

W języku polskim i litewskim opracowany zostanie „Program ochrony i rewitalizacji rzek, jezior i innych siedlisk wodnych na obszarze przygranicznym”.

Przy siedzibie Fundacji przy ul. Łuczańskiej 1 w Giżycku, powstanie nowoczesny, ekologiczny plac zabaw „Mazurski szczupak”, a w ramach konkursu plastycznego dla szkół z okazji Dnia Wody, dzieci z Polski i Litwy będą mogły zaprojektować swój wymarzony, ekologiczny plac zabaw.

- Nasza polsko-litewska współpraca to również Piknik Ekologiczny, Transgraniczne Dni Ziemi, warsztaty badawcze z udziałem młodzieży, nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, naukowców, specjalistów, pasjonatów przyrody. Podczas edukacyjnego rejsu, z wykorzystaniem zakupionego sprzętu, przeprowadzane będą okresowe pomiary czystości wody w Giżycku, w Kruklankach zaplanowano transgraniczny spływ kajakowy Sapiną, połączony z akcją sprzątania rzeki i warsztaty kulinarne zero waste właśnie w Centrum Edukacji Ekologicznej w Sołtmanach – informuje FOWJM. - Na zakończenie projektu „Zielona szkoła” dla dzieci w Krainie Wielkich Jezior oraz konferencja podsumowująca działania i wyniki, na którą zaprosimy specjalistów, nauczycieli, studentów, pasjonatów przyrody.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Szata Pirata

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina